25. toukokuuta 2009

Mansikka ja muut valkoiset


Ystävät toivat amppelimansikan. Siinä on jo pari raakiletta kypsymässä sekä useita valkoisia kukintoja. Toivottavasti saan pysymään hengissä. Olen tehnyt vähän puutarha-askareita kaiken muun ohessa. Istuttanut muutaman perennan taimen, miettinyt mitä tehdä myyrien tuhoamalle perennapenkille ja siirtänyt asioita aina huomiselle. Mutta pitkään on jo pitänyt tehdä listaa, mitä valkoisin kukin kukkivia meidän pihasta jo löytyy. Tätä en taidakaan siirtää huomiselle. Ja mielelläni muuten ottaisin vastaan vinkkejä kivoista valkoiseen puutarhaan sopivista perennoista. Sekä paahteiselle paikalle että varjoisemmalle paikalle tarvitsisin vielä runsaasti täydennystä. Sipulikukat eivät millään tahdo menestyä, myyrät syövät talven aikana lähes kaikki sipulit. Posliinihyasintit ovat sentään pärjänneet, mutta jänis syö kukinnot. Haasteellista tämä puutarhanhoito.



Pensaat:

Tähtijasmike

Syyshortensia

Mustialanhortensia

Kurtturuusu (lähes valkoinen / hennon vaaleanpunainen)


Perennat:

Hopeahärkki

Hopeatäpläpeippi

Isorikko

Karpaattienkello

Kellopeippi

Peurankello

Pikkutöyhtöangervo

Rönsytiarella

Sammalleimu

Syysleimu

21. toukokuuta 2009

Kaikenlaista



Hiljaiseloa blogissa, mutta ei oikeassa elämässä. Pojan maitoallergiaepäily näytti jo aika selvältä ja voitetulta tapaukselta, mutta viikonlopun aikana ihottuma palasi ja on taas pahana. Enkä saa millään kiinni, mikä sen aiheuttaa. Voi itku, kauheaa katsoa kun lapsella on varmasti tukala olla. Pakko kaventaa oma ruokavalio ihan johonkin perusruoka-aineeseen ja katsoa saisiko ihottuman kuriin. Ehkä sitä kautta voisi selvitä, mikä kaikki tuota ihottumaa ruokkii. Tytön kohdalla on koettu paljon suurempia huolia, joten sikäli asiat ovat perspektiivissä, mutta silti olen huomaavinani, että olen henkisesti nyt ihan täysin työllistetty näiden ruokavalioasioiden kanssa.

Äitini osti minulle lahjaksi tuon ihanan Satumetsä-mukin. Tarkoitus taisi olla vähän piristää. Ihana äiti. Ja laitanpa vielä toisenkin kuvan. Tyttö valitsi terassille oman kukan, ihanan vaaleanpunaisen ruusun. Kaunis. Taidan haluta lisää ruusuja silmäniloksi.


13. toukokuuta 2009

Äitienpäivä

Äitienpäiväviikonloppu tuli ja meni. Pojan ensimmäisestä äitienpäivästä jää päällimmäisenä mieleen hurja ihottuma ja 4 pitkää tuntia päivystyksessä. Maitoallergiaepäily. Olen ollut maidottomalla ruokavaliolla nyt kolme päivää ja pojan iho on parempi kuin koskaan. Ihanaa, kun hän näyttää vihdoin itseltään.

Pihalla alkaa vihdoin näyttää siltä, että kesä tulee sittenkin. Ruusu työntää jo isoja silmuja, koivussa on jo söpöt pikkulehdet ja posliinihyasintit tulivat ja menivät, sillä jänis on käynyt syömässä kaikki niiden kukinnot. Onneksi ehdin yhden kuvan ottaa. Pihatöiden tekeminen on jatkossa yhä mukavampaa, sillä sain äitienpäivälahjaksi söpön haravasetin.



7. toukokuuta 2009

Tänään järven rannassa



Kotimme on muutaman sadan metrin päässä järven rannalta. Niemenkärki on loistava paikka rauhoittua. Järvi, saaret, luonto ja linnut. Ja tänään myös ystävämme Sumu. Voi, kun oli kaunis maailma.

5. toukokuuta 2009

Lisää hiipivää sinistä



Jostain tuo sininen vain meille tiensä löytää. Nyt taidan alkaa jo tietoisesti etsimään sitä lisääkin. Valkoisen kanssa niin kaunis. Paita Lindexiltä ja vanhat etiketit kirpparilta (toisesta teen pienen taulun ruokailutilaan / keittiöön).

3. toukokuuta 2009

Kesä ja mökki


Käyn läpi kesämökiltä otettuja kuvia erästä synttärilahjaa varten. Tämä kuva kyllä kosketti juuri äsken. Olisipa jo oikea kesä. Mökin tuoksut ja äänimaailma oikein tulvahtivat mieleen tuota kuvaa katsellessa.

2. toukokuuta 2009

Vappu



Onpas ollut mukava vappu. Ystäväperhe yökylässä, hyvää ruokaa ja loistava ilma. On avattu pihan kesäkausikin grillaamalla ja siistimällä pihaa. Olohuone tuntuu nyt paljon isommalta, kun ovi terassille on paljon auki ja aurinkoinen piha kutsuu rapsuttelemaan ja istuskelemaan. Rivitaloelämän hyviä puolia ovat myös ihanat naapurit, jotka toivat tänään vastaleivottuja munkkeja iloksemme. Nautiskellaan!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...